Βοηθήστε το μωρό σας να κινηθεί σωστά !
Τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί ο αριθμός των τελειόμηνων παιδιών, χωρίς κλινική διάγνωση, που παραπέμπονται για φυσιοθεραπεία. Οι πιο συνηθισμένοι λόγοι είναι γιατί έχουν καθυστέρηση στα ορόσημα της κινητικής τους ανάπτυξης. Για παράδειγμα, στην ηλικία των 6 μηνών δεν κάθονται ή στην ηλικία των 8 μηνών δεν έχουν ξεκινήσει το μπουσούλημα.
Γιατί όμως συμβαίνει αυτό;
Η καθημερινότητα και οι συνθήκες ζωής μας έχουν αλλάξει με αποτέλεσμα το μωρό να χάνει την δυνατότητα να περάσει από κάποιες θέσεις και στάσεις που αυξάνουν σταδιακά την μυϊκή του δύναμη, ώστε να προχωρήσει ομαλά από το ένα κινητικό στάδιο στο άλλο. Η κινητική ανάπτυξη είναι αλυσίδα και έτσι αν χαθεί κάτι σε έλεγχο και δύναμη θα το βρει μπροστά του στους επομένους μήνες ή και χρόνια, που οι απαιτήσεις των δραστηριοτήτων αυξάνονται.
Πώς μπορείτε να συμβάλλετε; Απλό, αν ξεκινήσετε από νωρίς.
- Τοποθετήστε το μωρό σας από ημερών για λίγα δευτερόλεπτα στην πρηνή θέση και αυξήστε τη διάρκεια καθώς μεγαλώνει το παιδί.
- Δημιουργήστε ένα χώρο στο πάτωμα, προστατευμένο και απαλλάξτε το από το ριλάξ και το καρεκλάκι του αυτοκινήτου, που το εγκλωβίζουν και δεν του αφήνουν περιθώρια κίνησης.
- Παίξτε μαζί του και δώστε του κίνητρο για κίνηση μέσα από το παιχνίδι.
- Μην του τα προσφέρετε όλα στο χέρι από υπέρμετρη αγάπη. Αφήστε το να συρθεί, να τεντώσει χέρια, να στρίψει το σώμα του, να κουτρουβαλήσει, να ταλαντευτεί, να μπουσουλήσει, να σηκωθεί, να σπρώξει, να τραβήξει, να σκαρφαλώσει, να κάνει πλάγια και μπροστά βήματα για να φτάσει σε αυτό που επιθυμεί.
No comments yet.